ID: 20.50-RWP-G-PP~
Precio neto sin envio
Los precios sólo son válidos para pedidos realizados a través de la tienda web.
Tiempo de entrega 10-15 días
Descripción rápida
Modular radio-wave touch probe for flexible measurement tasks.
The m&h RWP20.50-G is a modular radio-wave touch probe operating in the 2.4 GHz frequency range. Radio-wave transmission ensures that the measuring signals from the touch probe can be transmitted to the receiver over large distances. It offers bidirectional communication and can be customized with various measuring units, extensions, and cross-probes. This flexibility allows for optimal adaptation to future requirements and diverse applications within the machine tool.
Application
Measuring unit
  • PP41.00
Tool Holder interface
  • D28
Receiver Compatibility
  • RC-R-100
  • RC-R-100-CORE
Delivery contents
1x Radio-wave Probe RWP20.50-G-PP
1x Storage box
All images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product.
Tipo de sonda Sonda ondas radio
Referencia 20.50-RWP-G-PP#
Direcciones de palpado ±X, ±Y, -Z
Frecuencia de transmisión 2400 - 2483,5 MHz (2,4 GHz)
Alcance de transmisión / recepción Hasta 18 m
Interfaz de portaherramientas D28
Rosca de punta M4
Compatibilidad de receptores RC-R-100
RC-R-100-CORE
Palpador máx. recorrido XY = ±12,5°
Z = -6 mm
Velocidad de palpado recomendada Máx. 2000 mm/min
Alimentación 1x Pila de 9 V, bloque, 6LR61
Litio: 1200 mAh, alcalina: 550 mAh
Máxima vida útil de la pila Batería de litio : funcionamiento 500 h, Reposo 1 Year
Material Acero inoxidable / POM
Rango de temperatura Manejo: 10°C - 50°C
Almacenamiento: 5°C - 70°C
Precisión de repetición máx. 1 µm (2 Sigma)
con aguja de palpado 50 mm, velocidad de palpado de 254 mm/min