FC-JS-240SS3-IE
Net price excluding delivery
Prices are only valid for orders placed through the web shop
Delivery > 25 days
Quick overview
Reversible top jaw set for inside and outside clamping. Made of stainless steel, vacuum hardened, ground. Compatible with 3-jaw chucks made of Aluminium with Ø240 mm.
Added to your shopping cart.
Reversible Top Jaw Set
- For inside and outside clamping
- Made of stainless steel, vacuum-hardened, ground
Compatibility
- 3-Jaw chuck with flange (FC-240AL3)
- 3-Jaw chuck without flange (FC-240AL3-NF)
Delivery contents
1x Reversible top jaw set
6x Cylinder head screw M6x25
| Part Number | FC-JS-240SS3-IE |
|---|---|
| Clamping Range Outside (A1) | 1 - 121 mm |
| Clamping Range Outside (A2) | 30 - 149 mm |
| Clamping Range Outside (A3) | 100 - 238 mm |
| Clamping Range Outside (A4) | 170 - 288 mm |
| Clamping Range Inside (I1) | 35 - 155 mm |
| Clamping Range Inside (I2) | 105 - 225 mm |
| Clamping Range Inside (I3) | 175 - 295 mm |
| Step Height (S) | 10 mm |
| Height from Chuck Body (F) | 41 mm |
| Maximum Height (H) | 50 mm |
| Length (L) | 100 mm |
| Jaw Width | 24.7 mm |